Kuba 2016 - Navštívená místa - ANDYHO CESTOPISY

Kuba 2016

Navštívená místa

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba - Kuba - Andyho Cestopisy

Na internetu v diskuzích o tomto druhém největším městě Kuby najdete informace, že je plné podvodníků a málokterý turista zde vydrží déle jak 2-3 noci. Pro mě to bylo jedno z TOP míst na Kubě. Hlavně asi proto, že jsme tu našli restaurace s krásnými výhledy a jako jediné místo z celé Kuby nás nechali platit kubánskou standardní měnou (což je obrovský rozdíl). Santiago de Cuba je nepříliš moderní město, kde na turistu narazíte jen letmo a to především na jedné dlouhé boulevard ulici s různými krámky, před velkou katedrálou nebo na překrásné výhledce na přístav. Na různých naměstíčkách se shlukují Kubánci, hrají hry, povídají si, tancují. V přilehlých uličkách jsou drobné obchůdky s bezcenými tretkami a vinylovými deskami Karla Gotta. Staré oprýskané domy se marně nadechují pro výprávění nikdy nevyřčených příběhů, stejně tak jako různé školy tanců a muzea nejen pana Bacardiho. Za návštěvu určitě stojí i přilehlý majestátní hřbitov. 3 noci zde byli akorát, možná jedna navíc by nemusela uškodit.

Trinidad

Trinidad Kuba

Asi nejvíc turistické místo z pohledu koncentrace lidí a velikosti vesnice.  Navíc turistů je tu víc než vesničanů. Vesnička je to malebná, plná malých, ale předražených restaurací a jedno náměstíčko s kostelíčkem. Vše s nádechem zakonzerovavané historie. Možná jsme se na tohle místo málo připravili a tak jsme nenašli to, co je na tomto místě tak přitažlivé pro všechny ty německé a ruské důchodce. Mírné zklamání. 3 noci zde bylo příliš. Jeden na prozkoumání vesničky stačí, maximálně druhý den vyrazit na pláž (20 minut taxíkem nebo hodinu na kole).

Cienfuegos

Cienfuegos - Kuba

Středně velké město, žádná vesnice. Tady nám bylo velmi příjemně. Turistů né přehnaně, město historických rysů nicméně kultivované, ne tak surové jako Santiago de Cuba. Skvělé město na romantické procházky. Zde jsme byli jen jednu noc, ale klidně by si zasloužilo víc na úkor Trinidad. Pouze jsme měli problém najít nějaké rozumné místo, kde se najíst. Pokud najdete místo, které se vám k jídlu alespoň trochu zamlouvá, neváhejte, možná už lepší nenajdete.

Varadero

Varadero-Kuba

Jednu noc jsme strávili ve Varadero, malý poloostrov blízko Havany, prosluly svými dlouhými plážemi a relaxačně turistickou atmosférou. Sehnat zde ubytování na jednu noc není lehké, zdejší jsou líní a nebudou kvůli vám převklíkat postele. Lepší zůstat minimálně 2 noci, víc na objevování není potřeba. Pláž je opravdu rozsáhlá, procházky příjemné, restaurací požehnaně, obchůdků se suvenýry až až. Město nemá žádný nádech historie nebo Kuby (až na všudepřítomné taxíkohelmy). Jde spíše o turistický resort.

Havana

Havana - Kuba

Když si projedete město vyhlídkovým autobusem, tak budete mít pocit, že jste se ocitli v postapoklyptickém americkém filmu. Havana je stará zaprášená zapšklá bába, která vás buď bude mít ráda a nebo ne, určitě se jí, ale nezavděčíte. Historické centrum je pro procházky výzvou, místy budete nervózní zda jste stále v bezpečí, ale to k tomu prostě patří. Vyhlášené restaurace v dobovém stylu, pánové kouřící doutníky k snídani, obědu, k večeři, náměstíčka, boulevardy, kopie bílého domu, obchody zářící prázdnými výlohami, skrytá zákoutí s roztomilými bary. Havana je také výhodná výchozí pozice pro jednodenní výlet do legendárních Viñales.

Viñales

Údolí Viñales - Kuba

Údolí Viñales stojí za to navštívit. Například jako jednodenní výlet z Havany. Nicméně není ani problém se v tomto malebné a majestátním udolí na pár dní ubytovat a užít si projížďky na koni. Kromě pohledu na dechberoucí zelené údolí, si lze také užít návštěvy do jeskyní a nebo objevit velkou počmáranou skálu. A když říkám velkou, tak tím myslím obrovskou.