Kuba kapitola 5 - Andyho Cestopisy

Kuba kapitola 5

Nekonečná pláž ve Varaderu

9. den
Varadero
Nepřerušovaných 20 km pláže

Varadero je jeden velký turistický resort na výčnělku z pevniny, kde krom moře ze všech stran vidíte hlavně hotely a obchůdky. 20 km pláže bílého písku však vidět prostě chceme.

Z autobusového nádraží se jak mongolské lamy plahočíme s bagáží v horkém dni a zkoušíme klepat na všechny casa particulares v okolí. Nikdo nás na jednu noc nechce ubytovat, prý se jim to nevyplatí. Jen si zopáknem jak na tom Kubánci jsou. Plat standardního kubánského učitele je 25 dolarů na měsíc. Cena za 1 noc v casa particular je také 25 dolarů.

Občas nás odchytne nějaký aktivista a chce nám vnutit ubytování za 40 dolarů. Odmítáme a tak nás doprovází na místo, kde je cena 30 dolarů. To odmítáme ne kvůli ceně, ale kvůli tomu, že spát v domě hrůzy máme naplánováno až na Matějské pouti. Nakonec jsme nuceni se ubytovat v hotelu za 30 dolarů. Pokoj 2×3 metry s vlastní koupelnou svým vzhledem děsí, ale jednu noc to přežijeme.

Procházka místním boulevardem je příjemná a sem tam projíždějící růžový kadilak předjede i helma. To už jsme na Kubu trochu zvyklí a tak ani nekroutíme krkama.

Pláž je opravdu neskutečně dlouhá. Po celém dni jsme ale tak unavení, že na konec pláže nezkoušíme dopochodovat ani očima.

Zítra nás čeká Havana… normálně bychom nedočkavostí nemohli usnout, ale únava po dlouhém dni nás posílá do kómatu rychleji než Chuck Norris. Ráno si přivstaneme a Varadero se s námi loučí východem slunce, které na fotkách vypadá jak z pohlednice.