Motorkou z Prahy na Saharu – 16. část

Casablanca

Maroko - Andyho Ceestopisy

Je neobyčejně horký den, často musím po cestě zastavovat, abych si odpočinu ve stínu a dopnil tekutiny.  Občas narazím na krajinu, která svou barevností připomíná Mars.

Aktuální lokace:
Mars, Maroko

Aktuální lokace: Mars, Maroko

Maroko - Andyho Ceestopisy
Casablanca, Maroko - Andyho Cestopisy

Casablanca

Přijíždím do Casablanky. Na internetu se mi podařilo najít luxusní hotel na pobřěží a hned kousek od velké mešity. A když k téhle kombinaci ještě přimícháte, že je to za mrzký peníz, tak dostávate nápovědu na  zařazení do škatulky: „Too good, to be true“ (překlad: příliš dobré, na to aby to byla pravda).   

Hotel jsem nemohl najít, několikrát jsem kolem něj přitom projel. Dva obří mrakodrapy totiž nejevili žádné známky toho, že by mohlo jít o hotel. Navíc takový hotel, který si můžu já dovolit.

Ale bylo tomu tak. Budova nebyla nijak označená, u dvěří bylo jen pár zvonků, ani nebyly nijak popsané. Nikde nic. Ptám se pár kolemjdoucích na radu, i číšníka z restaurace přes ulici.  Ani ten moc nevěděl, jen tušil, že to bude blízko. Zachránilo mě až, když někdo vycházel z budovy. Zřejmě také host, který viděl zmateného Evropana pobíhajícího kolem dokola a hned mu bylo jasné oč tu běží. Zřejmě byl před pár dny ve stejné situaci. 

 

Casablanca, Maroko - Andyho Cestopisy

Host z hotelu mě nasměruje do druhého patra, kde prý najdu recepci. Tam nacházím též mladého Číňana, kterému mu může být sotva 20 let. Vysvětluje mi, že v téhle obří budově, která patří jeho strýčkovi, má k dispozici 3 patra, které provozuje jako hostel. Zbytek je neobydlený. 

Strýček prý vidí v Maroku potenciál a proto tu postavil dvě obrovské krabice, budoucí luxusní hotely. Prý je Maroko něco jako Čína před 10ti lety, bude ekonomicky růst a jednou se tyhle dvě budovy stanou nejvýnosnějšími hotely v Casablance.

V této chvíli jeho vizi ještě věřím, protože jsem v Maroku jen pár dní. Zpětně ale tuším, že čínský strýček střílel zřejmě hodně od boku. Maroko je sice na vzestupu, ale něco mi říká že hodnoty a kulturu tu mají od Číny trochu jiné. 

Čínský mladík tam žil už 3 roky a obávám se, že jestli neumřel nudou, tak tam žije dodnes.

Casablanca, Maroko - Andyho Cestopisy

Původně jsem v Casablance chtěl zůstat o něco déle, protože … protože název města zní dobře, ten film známe skoro každý, i když ho skoro nikdo neviděl. Pokud nejste na filmy pro pamětníky, pravděpodobně vás ten film ani nezaujme. Vě mně toho moc nezanechal. Stejně jako tohle město. 

Už průvodce, kterého jsem potkal druhý den v Maroku, mě upozorňoval, že Casablance se můžu bez výčitek svědomí vyhnout. Jediné co tu je k vidění, je mešita. 

 

Casablanca, Maroko - Andyho Cestopisy

Měl pravdu, ale některé věci si raději ověřím sám. Nechci, aby mi to hlodalo v hlavě. Navštívil jsem Casablanku, aby vy jste už nemuseli 😀 Převažující dojmy z tohoto velkého města pro mě byly, že jde o průmyslové, špinavé, upocené a nezajímavé město. Procházet se tu nebylo nijak příjemné ani zábavné, ani nostalgické, ani … prostě nic.

Jediné co zaujalo mou pozornost, byla ta vysoká budova, ta legenda, ta ohromná mešita.   

Casablanca, Maroko - Andyho Cestopisy

Mešita Hasana II. je sedmá největší mešita na světě a největší v Maroku. Má 210 metrů (Petřínská rozhledna má 63,5 m). I když se to nezdá, postavená nebyla v 16. ani 17. ani 18. století, byla dokončena roku páně 1993. Stavba zabrala „jen“ 13 let. A musím uznat, že epičnost stavby je v skutku ohromující a vlastně mám radost, že jsem ji mohl vidět na vlastní oči.

Stát před tímhle monstrem je opravdu zážitek a nic takového žádná fotka pocitově přenést nedokáže. 

Je to jediná mešita v Maroku, kam pustí dovnitř i turistu. To jsem ale v tento moment ještě nevěděl, takže jsem to ani nezkoušel. Navíc to, že začal Ramadán, napovídalo tomu, že bych se dovnitř stejně nedostal. A to i kdybych na sobě zrovna neměl kraťasy (pozn.: do mešity je lepší chodit v kalhotách nebo alespoň v kraťasech pod kolena a určitě ne v tílku, je potřeba mít zahalená ramena). 

A to je vše, tím pro mě Casablanka končí. Přiznám se, tajně v duchu jsem čekal, že mě tohle místo překvapí. Často se mi stává, že místo, které jeden nedoporučuje/doporučuje se mi líbí/nelíbí. Občas je to o náladě, občas o zážitku, občas o tom koho potkáte nebo co sníte. Můžete zkusit dát Casablance šanci, třeba překvapí zrovná vás.