Motorkou z Prahy na Saharu – 10. část

Poslední dny v Evropě

Španělsko - Andyho Cestopisy

Po pobřeží až do Malagy

Vyrážím z Cartageny a štráduju si to pohodově po pobřeží směr Malaga. Místy se mi naskytnou opravdu krásné výhledy. Konečně se cesta kolem pobřeží nese v duchu, v jakém jsem si to celou dobu představoval. Vlnité zatáčky vás vedou nahoru a dolu, na obzoru nekonečná modř oceánu přelévající se plynule mlhavým oparem na oblohu bez mráčku. 

Španělsko - Andyho Cestopisy

Původně jsem chtěl přespávat v Almérii, je to jedno z větších měst na pobřeží, ale nakonec mi to přišlo jako ztráta času a dal jsem si za denní cíl dorazit až do Malagy. To je celkem kolem 400 km. To je hýžďový limit. Víc už je prostě mučení. Situaci jsem ale nepodceňoval a dělal časté zastávky. Zdříml si na okraji útesu na betonové zídce ve stínu jehličnanů kývajících se ve vánku, který jim dodal šumivý zpěv a mému odpočinku dokonalou atmosféru klidu. 

Některé části cesty se podobaly postakopalyptické krajině bez jakékoliv fauny, jen vyprahlá zemina neúměrným horkem. Kdysi mi někdo říkal, že tady dole je jediné místo v Evropě s tropickým počasím. Oficiálně nic takového zřejmě neexistuje, ale horko tu mají opravdu přísné. Je 1. květen, lásky čas a u nás budou příjemně svěží teploty, tady ale při každé příležitosti shazuju bundu a helmu, abych se neupekl zaživa.

Španělsko - Andyho Cestopisy

Pláže Salobreñi

Kousek za městem Motril je na pobřeží menší mestečko Salobreña . Malá pláž se šedým pískem, kterou předěluje v jednom bodě skalnatý poloostrov. Za ním následuje kamenitá pláž a když se otočím směre do vnitrozemí vidím na vyvýšeném pahorku středověkou pevnost (na instgramovém příspěvku níže klikněte na šipku vpravo a pevnost uvidíte). 

Vyhrnuju nohavice džín a vstupuji bos do moře. Voda je smrtelně ledová, tělem projede šok jak tisíc žiletek, zorničky se mi rozšíří a nabiju se energií na další cestu.

Ale až po obědě… a šlofíčku.

Fritura mixta y una caña… smažený potvory z moře je přesně ten důvod proč tu jsem a caňa neboli malé pivčo, si ta cesta taky zaslouží. I když mají narozdíl od nás ve Španělsku jedno malé pivo v krvi při řízení povolené, já si raději na pláži ještě zdřímnu, abych to neuspěchal.

Trochu nostalgie

Před pár lety byla tohle pláž, kam jsem jezdil skoro každý víkend, to jsem ještě žil v Granadě a tohle byla nejbližší pláž kam se dalo dorazit i autobusem. Z Granady to byla na pláž hodina cesty. Zajímavé bylo, že hodina cesty z Granady opačným směrem a člověk byl na zasněžených horách. V jeden den jste tak mohli dělat úplně v klidu oboje, mrznout na sjezdovce a nebo mrznout v moři. 

Španělsko - Andyho Cestopisy

Vyrážím dál podél pobřeží a projíždím místy, které jsem již dávno dobře znal. S odstupem času jsou tyto okamžiky mnohem vzácnější, ale bohužel taky rychlejší. Zrychlené flashbacky v reálném času. Záblesky vzpomínek z minulého života (toho součaného, žádný ezo 🙂 ). Třeba tady v této oblasti (přesněji v Almuñécar) jsem se poprvé potápěl se vzduchovou bombou na zádech a viděl poprvé (a naposled) živou chobotnici v moři.

Nerja

Nerja, Španělsko - Andyho Cestopisy

Jedno z dalších míst, které před cílovou rovinkou v Malaze navštěvuju je jedno z mých nejoblíbenějších míst na jihu Španělska. 

Nerja. Najdete tu balkón Evropy s výhledem na pláž v útesech. Pokud neumíte španělsky, tady se domluvíte celkem hravě i anglicky. Hodně anglických turistů si to tady tak zamilovala, že se sem na důchod přestěhovali. Postupně se tu tak vytvořila silná anglická komunita. To poznáte i na nápisech v obchodech, menu v restauracích jsou i v angličtině atd. Ale nejdůležitější je tady ten výhled, ten neomrzí a fotkou ho vystihnout jde jen stěží.

Malaga

Přijíždím do Malagy, centrem města motorku raději tlačím až k hostelu. Malaga pro mě bylo vždycky město až příliš naleštěné, abych si k němu udělal bližší vztah. Je to sice pro nás vstupní brána do španělské oblasti Andalusie, protože je tu letiště, ale to je tak vše. Při procházkách městem jsem si vždy připadal jako, že mi schází tričko Huggo Boss, abych tu zapadl. 

Zítra vstanu a dorazím do finální destinace v Evropě, přístavní město Algeciras.